Storberget argumenterer for Prüm-traktaten
Storberget har i dag en kronikk i VG der han tar opp den grenseløse kriminaliteten og behovet for internasjonalt samarbeid for å oppklare og begrense slik kriminaliet.
EUs Prüm-traktat gir landene som er tilsluttet mulighet til å søke direkte i de andre landenes nasjonale registre. Dersom norsk politi får mulighet til å være med på dette samarbeidet, vil det som en del av etterforskningen av kriminalitet begått i Norge, kunne søke i andre lands DNA-register, kjøretøyregister eller fingeravtrykkregister. Dette vil gjøre det lettere å oppklare alvorlig kriminalitet og dermed forebygge at ny kriminalitet blir begått.
Storberget redegjør også i samme kronikk for utvidelsen av DNA-registeret. Utvidelsen vil gjelde fra 1. september og innebærer at alle som får dom som kan medføre frihetsstraff, kan føres inni DNA-registeret. I følge justisministeren vil oppklaringsprosenten særlig på vinningskriminalitet øke dramatisk.
Kronikken er ikke lagt ut på VGs nettsider.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)










Tips en venn