Print logo
Du er her Forside // Arbeidsområder // Lønns- og arbeidsvilkår // Risiko // 2008

Tidenes bemanningskrise

– En tikkende bombe er i ferd med å smelle. Erfarne politibetjenter slutter, andre takker nei til overtid for å fylle ubesatte stillinger. Ikke minst merker vi at sykefraværet øker, sier leder av Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, til VG.
i
Politiets Fellesforbund har rådført seg med andre fagforeninger i kampen om bedre lønn i politi- og lensmannsetaten. Forbundslederen er spesielt fascinert av flygeledernes voldsomme lønnshopp.
– Flygelederne ble aldri dømt i arbeidsretten på grunn av sykefraværet. Jeg vil ikke gå inn på hva slags metoder vi vil ta i bruk, men jeg kan si at vi er fascinert av flygeledernes resultater, sier Johannessen til VG.

Kriminaliteten og politiets arbeidshverdag er tøffere enn noensinne.
– Flere yrkesgrupper har krevende jobber med tøffe forhold – kompensert med både risikotillegg og muligheten for å ringe politiet når det blir vanskelig. Men politiet selv – som skal håndtere situasjonen – får ingen form for risikotillegg. Det må politikerne gjøre noe med, sier forbundslederen til VG.

Samtidig som ansatte i politiet flykter fra yrket, så øker sykefraværet rundt om i politidistriktene.
– Etter årevis med belastning fra hyppige helgevakter og mye overtid for å dekke ubesatte stillinger. Nå gir en samlet stab uttrykk for at de har fått nok, sier Johannessen til VG. Politifolk verner nå, i større grad enn før, om sin helse, familie og fritid.

På tross av bemanningskrisen er det produsert like mange straffesaker som før. Det kaller Johannessen ris til egen bak. Han mener denne dugnadsinnsatsen er i ferd med å smuldre bort, og frykter nå at bemanningskrisen vil gå utover folk flest. Situasjonen rammer både ordenstjenesten og etterforskere.

Nå krever Fremskrittspartiets justispolitiske talsmann, Jan Arild Ellingsen, at justisministeren rydder opp.
– Det er tragisk, men forståelig at politifolk føler seg tvunget til å gå slike skritt. Jeg tror det skyldes stort frustrasjon over det de oppfatter som manglende forståelse hos den politiske ledelsen i Justisdepartementet, med statsråd Knut Storberget i spissen, sier Ellingsen til VG.

emneord (tags):


bemanning, lønn, risiko
Del på:

Tips en venn