Opprør mot overtidsbruk
– Politiet på Romerike er underbemannet, nærmere 50 stillinger står ubesatt. Nå er våre medlemmer lei av å jobbe overtid langt utover arbeidsmiljølovens bestemmelser, sier leder for Politiets Fellesforbund i Romerike, Arild Hustad, til Romerikes Blad.
– Siden årsskiftet er det gitt 5 939 beordringer til ansatte om å jobbe overtid. Vi har registrert 974 brudd på bestemmelsene om at ansatte skal ha 11 timers arbeidshvile og 20 brudd på regelen om åtte timers døgnhvile. Nå mener tjenestemannsgruppa at nok er nok og vil ikke lenger være med på å bryte reglene i arbeidsmiljøloven, sier lokallagslederen til Romerikes blad.
Når politiet ikke lenger vil jobbe overtid på sin fritid, betyr det redusert bemanning og færre folk til å løse oppgavene.
– Vi kan komme i den situasjonen at det ikke er patruljer å sende på husbråk, festspetakkel og liknende oppdrag, sier Hustad til Romerikes Blad. Han understreker likevel at alle tjenester som går på begrepet liv og helse skal bli ivaretatt.
Politimester Jørgen L. Høidahl synes at politifolk i dag tjener for dårlig, og at man får for lite penger fra sentralt hold for å kunne utføre dagens tjenester.
– I tillegg til å overføre midler fra lønnsbudsjettet til driftsbudsjettet, har vi helt inntaksstopp når det gjelder innkjøp av politibiler og kostbart utstyr som for eksempel data. Vi reparerer i stedet det vi har, sier politimesteren til Romerikes Blad.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)










Tips en venn