Print logo
Du er her Forside // Arbeidsområder // Kriminalpolitikk og ressurs // Overordnet politikk // 2008

Justisministeren varsler gjennomgang av politiet

i

Justisminister Knut Storberget varsler en omfattende gjennomgang av driften og organiseringen av politiet. Målet er å få flere politifolk ut på gata igjen. Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund, synes tiltaket er positivt, men krever også øyeblikkelig handling.
– Den driftsmessige gjennomgangen skal vi starte med nå, i en eller annen form. Vi jobber med det i disse dager, og den skal gå ett år framover, sier justisministeren til TV2.

Arne Johannessen synes ett år er altfor lang tid. – Vi kan ikke sitte og utrede og utrede i ett år. Nå trengs det handlekraft, vi trenger en justisminister som tar grep her og nå, i tillegg til et lengre perspektiv. Det er snakk om både òg, sier Johannessen til TV2. Han får støtte av Høyres Elisabeth Aspaker.

Hun mener disse spørsmålene er allerede stilt, og at utredningsgrunnlaget finnes i rapporten "Politiet mot 2020". – Han har lovt politiet gull og grønne skoger, og de har ikke fått noen av delene. Han haler ut tida, og holder både det norske folk og politiet med snakk når han egentlig burde vist handling i forhold til den krisa politiet er havnet i, sier Aspaker til TV2.

– Vi kommer til å stille spørsmål ved om vi kan frigjøre politifolk fra sivile oppgaver, slik at de kommer seg ut, vi ønsker å se på om de nye operasjonssentralene tar for mye ressurser, og vi ønsker også å se på hva slags karrierevei særlig politifolk som er ute på gata og skal skape trygghet har, sier Storberget til TV2.

Transport av fanger og arrestforvarere i rettssalene er blant de oppgavene man skal vurdere om sivile kan ta over. Det skal også vurderes om sivile kan drifte den nye DNA-reformen som er iverksatt.

Johannessen mener det vil koste over 600 millioner kroner å få politiet på beina igjen. – Hvis vi ikke får en straksløsning, så har vi en vedvarende konflikt i norsk politi, sier han til TV2.
Del på:

Tips en venn

Kommentarer til artikkelen

Legg til ny kommentar:
  • Vis respekt for andre lesere og omtalte personer. Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.