Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2009 // Januar

Gir de politiansatte skylden

Politifolk i Øst-Finnmark er oppgitt over at politimester Håkon Skulstad gir dem skylden for den vanskelige situasjonen i politidistriktet. – Jeg reagerer svært kraftig på at Skulstad prøver å legge ansvaret på sine ansatte, sier Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund, til Finnmarken.
Politidirektoratets innbyggerundersøkelse som ble lagt frem på mandag viser at folk i Øst-Finnmark er misfornøyd med politiet. Folk føler at de ikke får den hjelpen de trenger i krisesituasjoner, og etterlyser et mer synlig politi.


Politimester Håkon Skulstad har i etterkant sendt ut en pressemelding hvor han redegjør for noen av problemene som politidistriktet sliter med, og hvor han viser til at de politiansatte har ønsket å verne om fritiden sin, og at de har vist mindre vilje til å jobbe overtid.

Pressemeldingen har vekket reaksjoner hos de ansatte. Odd-Børre Evensen, leder av Politiets Fellesforbund i Øst-Finnmark, sendte i går ut sin egen pressemelding.

– Politimesteren i Øst-Finnmark går i pressemeldingen langt i å antyde at det er de ansatte som må bære ansvaret for hvilket inntrykk innbyggerne har av politiet. Dette oppfattes av oss i Politiets Fellesforbund i Øst-Finnmark i beste fall som forsøk på ansvarsfraskrivelse, og i verste fall som mistillit til sine ansatte. Vi finner begge deler uakseptabelt, sier Evensen til Finnmarken.

Forbundsleder Johannessen mener det har skapt sterke reaksjoner i Politi-Norge at justisministeren har utropt Øst-Finnmark politidistrikt til et av landets mest veldrevne.

– Det blir litt spesielt når statsråden reiser rundt og skryter av situasjonen, samtidig som folk flest sier tydelig i fra at de ikke er fornøyd. Knut Storberget gjør krav på å forvalte sannheten. Han burde i stedet lytte til publikums tilbakemelding, sier han til Finnmarken.

Politimester Håkon Skulstad understreker at det aldri har vært meningen å gi tjenestemennene skylden for at folk klager på politiet.

– Hovedbegrunnelsen for folks misnøye er henvendelser der publikum måtte vente for lenge på hjelp fra politiet. Politifolk velger selv om de vil jobbe overtid. Det har aldri fra min side vært meningen å legge skylden på dem for folks misnøye, sier Skulstad til Finnmarken.

Han mener politifolk i Øst-Finnmark gjør en utmerket jobb innenfor de rammene de har.


emneord (tags):


bemanning
Del på:

Tips en venn

Kommentarer til artikkelen

Legg til ny kommentar:
  • Vis respekt for andre lesere og omtalte personer. Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.