Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2009 // Januar

Stor oppslutning rundt streiken

i

Politifolk over hele landet la i dag ned arbeidet fra klokken 11.00 til 12.30. Flere steder ble det holdt markeringer og kraftfulle appeller.
Bakgrunnen for den politiske streiken er at regjeringen vil tvinge politiet til å akseptere unntak fra arbeidsmiljølovens vernebestemmelser om hviletid, og frata de tillitsvalgte forhandlingsretten.

I Oslo holdt leder av Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, appell til 1500 medlemmer i en overfylt parolesal i politihuset på Grønland.
– Hvor er justisministeren nå, han som har gått ut og sagt at det ikke er noen politikrise i landet? Sannheten er at det er en betydelig politikrise, sa Johannessen til stor applaus fra forsamlingen.

Etter samlingen gikk polititjenestemennene ut i protestmarsj fra politihuset og over Grønland.

Også i Bergen var det svært god oppslutning da leder av Politiets Fellesforbund i Hordaland, Ivar Hellene, holdt en appell på torget.

– Forhandlingsnekten er brudd på arbeidsretten. Dette er en krigserklæring. Kan Stortinget og det norske folk leve med en slik statsråd? Kan samfunnet ha tillit til en slik statsråd?, sa Hellene i følge Bergens Tidende.

Leder av Politiets Fellesforbund i Rogaland, Arild Sandstøl, rettet også kraftig kritikk mot justisminister Knut Storberget under sin appell i Stavanger. – Krisen i politiet er skapt av regjeringen, men en justisminister i spissen som vi ikke lenger har tillit til. Vi er blitt lurt, vi er blitt ført bak lyset, sa lokallagslederen i følge Stavanger Aftenblad.

Du kan lese mer om de ulike markeringene under "Les mer" på høyre side.

Ivar Hellene, leder av Politiets Fellesforbund i Hordaland

Ivar Hellene


Stor oppslutning i Bergen
Bergen
Del på:

Tips en venn

Kommentarer til artikkelen

Legg til ny kommentar:
  • Vis respekt for andre lesere og omtalte personer. Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.