Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2009 // Juni

Brudd i forhandlingene, politikonflikten uløst

Det er brudd i arbeidstidsforhandlingene mellom staten og arbeidstakerorganisasjonene i politi– og lensmannsetaten. Alt tyder dermed på at situasjonen i politiet fortsatt vil være svært vanskelig.
i

– Dette ble for vanskelig. Arbeidsgiver ville ha ekstreme unntak fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven. Det gikk så langt at Politiets Fellesforbund som fagorganisasjon aldri kunne akseptert unntak i den grad Politidirektoratet la opp til. Ingen økonomisk kompensasjon kunne veie opp for at våre medlemmer ville blitt fritt vilt for sin egen arbeidsgiver, sier en sjokkert forbundsleder i Politiets Fellesforbund Arne Johannessen.

Han stiller spørsmålstegn ved Politidirektoratets rolle som arbeidsgiver. – Polititjenestemenn som arbeider operativt ute i gatene har en svært krevende arbeidssituasjon. De må takle kritiske og farlige situasjoner kontinuerlig. Derfor burde arbeidsgiver nettopp for denne gruppen være kritiske til både hvilke unntak fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven man skulle legge opp og i hvilken grad man skulle gjøre det. I stedet opplevde vi at det var vi som fagforening som måtte sette foten ned, sier Johannessen.

Forbundslederen påpeker at publikum, politidirektoratet og justisdepartementet går glipp av svært mye politikraft ved at det nå ble brudd i forhandlingene.  

– Politiet har lenge lidd under en bemanningskrise. Politiets Fellesforbund har tatt ansvar for å løse denne krisen. Utgangspunktet har hele tiden vært at publikum fortjener en bedre polititjeneste enn det de får i dag. Allerede i desember i fjor spilte vi inn forslag som kunne gi betydelig mer politikraft. Vi foreslo blant annet at polititjenestemenn skulle jobbe 2,5 timer mer i uken, noe som ville gi 500 flere politiårsverk. Forbundet var samtidig villig til å avtale unntak fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven utover det som ligger i dagens avtale, sier forbundsleder Johannessen.

– Dette ville gitt ekstra politikraft og mer fleksibilitet, men tross alt innen forsvarlige rammer for polititjenestemennene. Samtidig ville det gitt motiverte medarbeidere som hadde lyst til å jobbe i politiet. Denne ekstra politikraften og motivasjonen går publikum og politikerne glipp av, sier Johannessen.

– Vi beklager at justisminister Storbergets inngripen ikke førte frem til løsning av situasjonen. Med de sterke begrensningene og den manglende fleksibiliteten i forhandlingsfullmakten, var det dessverre ikke mulig å finne en løsning, beklager Johannessen.

Regjeringen har tidligere utformet en forskrift som fastsetter arbeidstid i politiet. Målet for arbeidstakerorganisasjonene har hele tiden vært å bli enige om en ny arbeidstidsavtale, slik at forskriften ble unødvendig.

Regjeringen har i statsråd i dag vedtatt forskriften. Dagens arbeidstidavtale gjelder til 1. juli.

– Man skaper ikke mer motiverte og arbeidslystne medarbeidere ved å vedta i forskrift at de skal unntas fra hviletidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven. Politiets Fellesforbund har derfor ingen forhåpninger om at situasjonen i politiet roer seg og at publikum vil få en bedre polititjeneste, sier forbundslederen.

Han varsler at hovedsammenslutningene i staten nå vil vurdere rettslige skritt for å få prøvd gyldigheten av den nevnte forskriften. – Vi har fått juridiske uttalelser som sier at det ikke finnes hjemmel for forskriften. Dette vil vi nå følge opp, sier han.

 

Del på:

Tips en venn