Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2009 // Juli

Vil ha kortere politiutdanning

Frp vil ha ettårig politiutdanning for å dempe politikrisen.
i
– Justisminister Knut Storberget snakker så varmt om at det skal opprettes flere plasser på politihøgskolene. Problemet er at disse personene ikke er ferdig utdannet før i 2012. Dette er for sent. Vi må gjøre noe langt tidligere enn dette, sier justispolitisk talsmann, Jan Arild Ellingsen, på Frp sine egne nettsider.

Han mener utdanningen kan kortes ned til ett år, og at man i stedet kan spesialisere seg videre hvis man ønsker det.

Morten Drægni, tillitsvalgt i PF Studentene, viser til at det er blitt sagt om Norge at vi har den beste politiutdanningen i verden. Han synes det er synd om Frp går til angrep på den. – Det viktigste er å få utdannet mer politi. Opptaket må økes til 650. Men det må også bli mer lukrativt – for å få søkere i dag til høyere opptak, skriver Drægni på nettsamfunnet Twitter.

Også Bengt Eidem (H), utdannet politi og tidligere politisk rådgiver i Forsvarsdepartementet, går i mot forslaget til Frp på Twitter. – Skuffende at Frp vil rasere politiutdanningen. Det er også angrep på vellykket norsk politimodell, skriver Eidem.

Jan Arild Ellingsen mener at det å overføre enkelte politioppgaver til andre yrker, som for eksempel vektere, kan også hjelpe på krisen som er i politiet.

– I tillegg må politiet få mer bevilgninger. Frp har allerede foreslått en styrking av driftsbudsjettet med 445 millioner kroner, et eget investeringsbudsjett på 600 millioner kroner over to år, samt 40 millioner kroner styrking til Politihøgskolen, sier stortingsrepresentanten på Frp sin hjemmeside.
Del på:

Tips en venn