Print logo
Du er her Forside // Arbeidsområder // Kriminalpolitikk og ressurs // Overordnet politikk // 2009

Vil opprette ny innsatsstyrke

Justisminister Knut Storberget vil bygge opp en ny innsatsgruppe i politiet som skal hindre organisert kriminalitet.
i
Styrken, som skal være på mellom 20 og 60 personer, skal ta kriminelle som opererer over store områder og på tvers av politidistrikter.

– Når kriminaliteten er mobil, så skal innsatsstyrken også være mobil. Det neste store prosjektet vårt, hvis man får tillit i valget, blir å bygge opp en innsatsstyrke som skal være et samarbeid mellom Kripos, Utrykningspolitiet og de lokale politidistriktene, sier Storberget til NRK.

I følge justisministeren skal innsatsstyrken mobilisere raskt og styrke arbeidet mellom politidistriktene slik at man får stanset, pågrepet og fengslet kriminelle. Den skal også fokusere sterkt på grensen mot andre land.

– Først og fremst må grensene viskes ut, særlig mellom politidistriktene i Norge. Når Oslo har en stor bølge av husinnbrudd, og kriminelle reiser videre, så skal det være umiddelbart samarbeid mellom politidistriktsgrensene, sier Knut Storberget til NRK.

Byrådsleder i Oslo, Erling Lae (H), støtter alle tiltak som må til for å slå ned på mobil kriminalitet, men håper at en ny innsatsstyrke ikke vil gå på bekostning av andre politioppgaver.

– Dette må ikke gå på bekostning av det synlige politiet på gateplan. Dette må komme i tillegg, sier Lae til NRK.
Del på:

Tips en venn