Må ikke stilles lavere krav til innvandrere
– Politiets Fellesforbund ønsker ikke at det skal stilles lavere krav til innvandrere enn de andre studentene på Politihøgskolen. Vi er redd for at vi da kan få et a- og et b-politi, sier forbundsleder Arne Johannessen, i en kommentar til at Politihøgskolen firer på norskkravene.
– Politiyrket et yrke der kommunikasjon er svært viktig og grunnleggende for godt politiarbeid. God skriftlig framstillingsevne er for eksempel helt nødvendig når politiet etterforsker saker og skriver dokumenter som skal legges fram i retten osv. Et annet eksempel er hvis andre ikke kan forstå det som er skrevet i vaktjournaler, da skaper det vansker i det daglige arbeidet, sier Johannessen.
– God muntlig framstillingsevne er et krav når politiet bistår publikum ute i gatene. Da er målet er alltid å bruke minst mulig makt, sakene skal helst løses ved å snakke med folk, sier Arne Johannessen.
Forbundslederen understreker samtidig at Politiets Fellesforbund mener det er helt nødvendig å få innvandrere inn i norsk politi.
– Det norske politiet skal reflektere befolkningen, og det er helt nødvendig at politistyrken også omfatter folk med innvandrerbakgrunn. Men vi mener at man må velge andre tiltak for å øke andelen innvandrerstudenter enn å stille lavere faglige krav til denne gruppen. Innvandrerstudentene selv vil heller ikke tjene på at de det blir stilt lavere krav til dem enn til andre, sier Johannessen.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn