Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2009 // September

– Tar ikke vinningskriminalitet på alvor

Politiet oppklarte kun 15,8 prosent av alle vinningsforbrytelser første halvår i år. Det er det svakeste resultatet noen gang. – Regjeringen tar ikke vinningskriminaliteten på alvor, sier nestleder i Frp, Per Sandberg, til Aftenposten.

I årets seks første måneder ble det anmeldt 81 224 vinningsforbrytelser i Norge, en økning på nesten åtte prosent fra første halvår i fjor. Grove tyverier fra villa er den type vinningsforbrytelser som har økt mest, med 23 prosent.

– Ved behandling av en ny straffelov satte regjeringen ned strafferammene for tyveri fra tre til to år, samt foreslo å sette ned straffen for ran. Vi ser stadig flere utenlandske bander som kommer hit kun for å drive vinningskriminalitet. Med lavt straffenivå, dagpenger og gode fasiliteter i fengslene, kan de kriminelle spekulere i kriminalitet her, sier Sandberg til Aftenposten.

Han påpeker at man trenger et politi som faktisk tør å si fra hvordan situasjonen er og ikke forsøker å gi de svarene som Knut Storberget vil ha.

Elisabeth Aspaker, Høyres justispolitiske talskvinne, sier til Aftenposten at partiet vil ta initiativ til en gjennomgang av straffenivået for gjengangere.

– Vi ønsker ikke at kriminelle som dømmes for mange straffbare handlinger skal slippes ut igjen etter kort tid. Jeg har i valgkampen snakket med mange politifolk som er oppgitte over hvordan de kriminelle behandles. Det føles ganske frustrerende for politiet å jobbe hardt for å ta de kriminelle, når de nærmest sendes rett ut på gaten igjen, sier hun til Aftenposten.

Statssekretær Astri Aas-Hansen (Ap) mener regjeringen har tatt vinningskriminalitet på alvor.

– Vi har praktisk talt fjernet soningskøene, som gjør at terskelen for fengsling ikke lenger bestemmes av mangel på varetektsplasser. Samtidig har vi fått på plass en stor DNA-reform som har ført til en dobling av biologiske spor fra åsteder. 50 prosent av alle spor gir treff mot personer i registeret, sier Aas-Hansen til Aftenposten.

Regjeringen mener også det er viktig å gjøre noe med innholdet i soningen for vinningskriminelle.

– Denne type kriminalitet er ofte motivert ut fra en rusavhengighet. Derfor må vi øke muligheten for å få rusbehandling som en del av innholdet i soningen og også enkelte ganger som et alternativ til soning, sier Astri Aas-Hansen til Aftenposten.

Del på:

Tips en venn