Print logo
Du er her Forside // Arbeidsområder // Kriminalpolitikk og ressurs // Overordnet politikk // 2009

3 av 10 tror på hjelp fra politiet

En undersøkelse fra VG viser at bare 29,9 prosent av de spurte har ganske stor eller svært stor tillit til de får hjelp av politiet hvis de trenger det.
i
– Det synes jeg var et nedslående tall. Det er ingen tvil om at det er helt sikkert basert på mediene sin fremstilling av situasjonen, men også på egne opplevelser. Mange opplever ved vinningskriminalitet at de ikke får hjelp, sier Arne Johannessen til VG.

Han er svært bekymret og synes dette utvikler seg i gal retning. Samtidig understreker Johannessen at de aller fleste får hjelp når det er snakk om alvorlig kriminalitet.

– Likevel er tallene et alvorlig faresignal. Jeg mener at det er en realistisk beskrivelse av situasjonen. Dette er noe både politiet og regjeringen må ta alvorlig, sier forbundslederen til VG.


Han peker på tre hovedutfordringer.

– Det trengs flere ansatte i politiet. Innen 2020 trenger vi 2700 nye politifolk og 1000 sivilt ansatte innenfor politiet. Det betyr at vi må utdanne 700 politifolk i året, sier Johannessen til VG.

Justisminister Knut Storberget har allerede lovet 720 plasser på Politihøgskolen neste år.

– Det som er viktig er at vi må ligge på 700 i mange år fremover. Det betyr at man må bygge en ny politihøgskole. Og denne må ligge i Oslo for å få kontakt med fagmiljøene, sier Arne Johannessen til VG.

Han mener politiet må få frie driftsmidler i budsjettet som de kan disponere til akutte situasjoner.

– I dag har ofte ikke politiet tid eller mulighet til å rykke ut. Dette dreier seg om så enkle ting som penger. Vi må også få en oppgradering av satsingen på vinningskriminalitet. Det som rammer de fleste må få høyere prioritet, sier Johannessen til VG.

Leder av Høyre, Erna Solberg, synes det er ille at såpass mange ikke tror de vil få hjelp av politiet hvis de trenger det. Hun lover mer politi hvis hun kommer i regjering etter valget.

– Vi lover 1500 flere politistillinger de neste fire årene. I tillegg er det en del oppgaver som kan frigjøres slik at politiet ikke trenger å ta belastningen for andre ting, sier Solberg til VG.

Frp-leder Siv Jensen synes undersøkelsen bekrefter at man har alt for lite synlig politi i gatene.

– Vi må for det første frigjøre den politikraften vi har. Vi har ikke tid til å vente fire-fem år på at det skal utdannes nok nye politifolk. For det andre må vi gjøre det mindre lukrativt å begå kriminalitet i Norge. Det innebærer også å ta de omreisende bandene. For det tredje må vi sette ofrene for kriminalitet og deres nærmeste i sentrum – ikke de kriminelle, sier Jensen til VG.

De rødgrønne lover også handling.

– Disse tallene må vi få opp. Folk skal kunne føle seg trygge på gatene og i hjemmene sine. Vi har fått flere sivile inn i politiet, vi har fått 900 nye årsverk og 600 nye plasser på politihøgskolene slik at vi innen 2020 vil ha nok politifolk. Jeg tror det vil få opp tillitsprosenten. I tillegg må vi drive forebyggende arbeid gjennom bedre skoler, rusvern og barnevern, sier nestleder i Ap, Helga Pedersen, til VG.

Del på:

Tips en venn