Seniorpatruljen fikk Seniorprisen
– Kjempespennende! Vi vil gratulere prisvinnerne. Det er en fornuftig og god tildeling, sier Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund, til seniorpolitikk.no.
Justisminister Knut Storberget delte ut prisen "Årets Seniorinitiativ" til Oslo politidistrikt på vegne av Senter for seniorpolitikk. Prisen går til virksomheter som bidrar til at flere seniorer fortsetter å jobbe. Seniorpatruljen består av tjenestemenn i alderen fra 52 til 60 år.
– Å skape dialog og være til stede er ikke noe man lærer av tre år på Politihøgskolen. Jeg vet at dere ivrer for mindre bruk av isenkram, våpen og tvang. Det er bedre med et klapp på skuldra enn et spark bak, sa justisminister Knut Storberget under utdelingen, i følge Dagsavisen.
– I motsetning til politi i operativ tjeneste har vi tid, skjønner du. Tar det en time å slå av en prat, så bruker vi den timen, sier politiførstebetjent Øyvin Johannes Herstad til Dagsavisen.
Seniorene patruljerer på gata og besøker barnehager, skoler, moskeer, interessegrupper og restauranter. Målet er fravær av kriminalitet. Seniorpatruljens arbeid kan ennå ikke måles i statistikk, men inntrykket er at den åpenlyse omsetningen av hasj og khat er betydelig redusert i bomiljøene.
– Tilbakemeldinger vi får er gode. Patruljene virker oppdragende. For eksempel har rumenernes atferd endret seg. De har begynt å rydde opp etter seg på Fugleberget i Vaterlandsparken. Vi forsøker å bryte opp klikkdannelsene, sier stasjonssjef ved Grønland politistasjon, Kåre Stølen, til Dagsavisen.
– Det er viktig å bruke seniorer i synlig politiarbeid, og det er et godt signal og i tråd med det møtet vi nylig hadde med SSP. Erfaring og klokskap som mange seniorer representerer, er veldig viktig. Jeg tror det fører til mindre maktbruk og konfrontasjon når polititjenestemennene har så mye erfaring, sier Arne Johannessen, til seniorpolitikk.no.
Han mener dette er et prosjekt andre politidistrikt bør kopiere.
– Vi ønsker mer oppmerksomhet rundt seniorenes verdifulle kompetanse. Det er viktig å vise at politifolk vil jobbe også etter første mulighet til å gå av med pensjon, ved å legge til rette for det, sier forbundslederen til seniorpolitikk.no. Han sier videre at han ikke ser noen motsetninger mellom det og en lav pensjonsalder, og minner om at politiyrket er krevende.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn