Vil ha regionsløsninger
– Vi ser kriminelle som er usedvanlig mobile, og vi ser at det knirker i vår organisering når disse flytter aktiviteten sin rundt. Hvis kloke hoder finner ut at politiet kan gjøre en bedre jobb ved å slå sammen distrikter skal ikke jeg stå i veien for dette, sier Veiding til Budstikka.
Før jul gikk politidirektør Ingelin Killengreen ut i Aftenposten og snakket om mulighetene for å slå sammen politidistrikter for å bekjempe vinningskriminaliteten. Samtidig jobbes det også med sluttspurten av en driftsanalyse for politiet som skal legges frem på vårparten. Et alternativ til å slå sammen distrikter er å beholde disse, men lage overgripende regioner.
– Da kunne man tenke seg Akershus, Oslo, Buskerud og Vestfold med en slik region, sier politimesteren til Budstikka.
Leder av Politiets Fellesforbund i Asker og Bærum, Audun Buseth, er skeptisk til en endring av organisasjonen, og spesielt til konstruksjonen «Akershus politidistrikt».
– Litt vanskelig å tenke seg et Akershus med Oslo som en propp i midten. Jeg er i utgangspunktet skeptisk til sentralisering. Vi er opptatt av et lokalt forankret politi, sier Buseth.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn