Lite politi i gatene
– Det er i hvert fall ikke blitt flere politifolk i gatene, sier Johnsen til NRK. Han er bekymret over at politiet er blitt mer utilgjengelig og mener det betyr at folk ute i distriktene ikke får det tjenestetilbudet de har krav på.
Tall fra Politidirektoratet viser at antall politifolk var i 2009 på samme nivå som i 2002, mens de sivile stillingene har doblet seg i samme periode fra 2166 til 4278 ansatte.
Politimester Tone Vangen i Salten politidistrikt mener omstillingen ikke har vært mislykket, men at reformen ikke var nok fremtidsrettet.
– Verden ser annerledes ut nå enn på begynnelsen av 2000-tallet. Vi snakket ikke da om menneskehandel, «skimming» av bankkort og mobile kriminelle. Så det er flere faktorer som gjør at politiets kapasitet fremdeles er presset, sier Vangen til NRK.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn