Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2006 // Mai

Slik starter en eventuell Unio-streik

Dersom det blir streik i stat, kommune og Oslo i morgen, blir barnehager, skoler, helsestasjoner, offentlig administrasjon, politistasjoner og universitet og høyskoler berørt.


Her er en oversikt over hvor mange i Unios ulike yrkesgrupper som går ut i streik dersom meklingen ikke fører fram.

Unio-kommune:
Fire kommuner/fylkeskommuner er tatt ut til streik fra og med i morgen. Dette er Alta, Trondheim, Tønsberg og Fredrikstad. Disse stedene vil ca 160 sykepleiere, 60 fysioterapeuter, 60 ergoterapeuter, 12 personer i arkiv- og kulturminneforvaltning og 20 administrativt ansatte. Videre er det 300 førskolelærere og 1900 lærere i grunnskole og videregående skole.

Unio-stat:
Fem fylker er tatt ut i første streikeuttak i statlig sektor. Det er Oslo, Sør-Trøndelag, Hordaland, Agder og Troms. Det er til sammen ca 550 politimenn og ca 800 universitets- og høyskoleutdannede som går ut i streik i disse fylkene.

Unio-Oslo kommune:
Ca 40 barnehageansatte går eventuelt ut i streik i morgen. I tillegg er også ca 40 ansatte i bydelsadministrasjoner tatt ut, samt to personer hos Byantikvaren. Unio-Oslo kommune har allerede varslet en opptrapping:

472 medlemmer tas ut i streik fra førstkommende mandag. Av disse er 302 skoleledere og lærere.

Konsekvenser
Konsekvensene av en streik er mange: Barnehager vil måtte stenge, ha redusert åpningstid eller begrenset tilbud. Opptaket til barnehager kan også bli rammet. Eksamen i skoler og på universiteter og høyskoler kan bli stoppet. Behandlingstilbud, rehabilitering og forebyggende tiltak innen helsesektoren forsinkes eller stanses. Innenfor politisektoren vil blant annet trafikk-kontroll, etterforskning av organisert kriminalitet og registrering og utsendelse av asylsøkere bli rammet.

 


emneord (tags):


ks, oslo kommune, unio-stat, lønn, streik

LOGG INN PÅ MIN SIDE