Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2006 // Juli

Få kvinnelige lensmenn

Norge mangler kvinnelige politiledere. Dagsrevyen har gjort en opptelling og kan fortelle at blant totalt 353 lensmenn, er det kun 18 kvinner. - Politi-Norge trenger kvinner i ledersposisjoner. Kvinner bidrar med andre måter å tenke på, og det er positivt, sier forbundsleder Arne Johannessen i Politets Fellesforbund.
i
Bildet viser Målfrid Høvik, en av få kvinnelige lensmenn.

Med bare fem prosent kvinnelige ledere, har politiet en lang vei å gå. I Nord-Norge er det verst. I Troms og Finnmark er det bare en lensmann som er kvinne. Men nå ser Politihøgskolen stadig flere kvinnelige studenter. Som følge av dette, øker andelen damer i politiet jevnt og trutt.

- Vi har iverksatt veldig mange nye tiltak nå og vi forsøker aktivt å støtte kvinner på alle nivå når det gjelder å søke lederstillingen, sier politidirektør Ingelin Killengren. Hun håper at man ser helt andre tall allerede om få år.

Målfrid Høivik, en av de få kvinnelige lensmennene i Norge, mener jobben som politilelder i et lokalsamfunn er like bra egnet for kvinner som for menn.

emneord (tags):


kvinner, ledelse

LOGG INN PÅ MIN SIDE