Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2007 // Januar

Fagbrev ikke godt nok for opptak til PHS

Studenter på PHS må ha studiekomptanse
Politiets Fellesforbund sier nei til at fagbrev skal være en alternativ vei inn på Politihøgskolen. I dag er det generell studiekomptanse som er det grunnleggende kravet for å kunne søke om studieplass. Kunnskapsdepartementet har foreslått at det skal åpnes for at relevante fagbrev kan være grunnlag for å komme inn på enkelte ingeniørutdanninger.
Politihøgskolen utdanner generalister, fagfolk som skal ha bred kompetanse på politiets mange gjøremål. Forbundet påpeker i sitt høringssvar at det derfor er vanskelig å se hvilket fagbrev som kan være grunnlag for å søke om å komme inn på Politihøgskolen.

Det påpekes også at det er viktig at det generelle nivået på utdanningen opprettholdes. Det kan bli vanskelig dersom undervisningen i større grad må legges til rette for grupper av studenter med ulik bakgrunn.

LOGG INN PÅ MIN SIDE