Svekkelse av driftsbudsjettet
Svekket driftsbudsjett vil i første rekke svekke det forebyggende arbeidet, arbeid mot hverdagskriminalitet og service overfor publikum. Politiet vil få enda større utfordringer med å håndtere bemanningskrisen i politi- og lensmannsetaten. Det er ikke midler til å iverksette seniorpolitiske tiltak som kan få ansatte til å stå lengre i jobb, eller til å ansette flere sivile som kan frigjøre politiutdannede til politioppgaver.
Unio mener det ikke er samsvar mellom krav og forventninger til politiets oppgaveløsning og tilgjengelige ressurser. Dette gjør arbeidsforholdene til ansatte i politi- og lensmannsetaten svært vanskelige.
Her er Unios 10 krav:
1. Unio mener at finanspolitikken i 2008 bør stimulere til fortsatt press i arbeidsmarkedet og høy aktivitetsvekst. Svakere vekst i år enn i fjor gir rom for å fase inn mer oljepenger. Økt bruk av oljepenger og en noe høyere lønnsvekst må følges av en forsiktig rentesetting fra Norges Bank.
2. Unio krever at kommunesektoren styrkes med inntil 1 mrd kroner ut over regjeringens forslag i revidert budsjett 2008 for å gi rom for styrket tjenestetilbud.
3. Unio er kritisk til den systematiske undervurderingen av lønnsveksten i budsjettene. Dette gir statlige og kommunale sektorer mindre armslag enn det regjeringen sier at de får.
4. Unio krever at kommuneøkonomien for 2009 styrkes med 1-2 mrd kroner ut over regjeringens forslag i Kommuneproposisjonen. Dette vil gjøre det mulig å innfri noen av Soria Moria-prioriteringene innen kunnskap, velferd og trygghet. Selv med regjeringens forslag for 2009 vil kommunesektorens frie inntekter neste år justert for demografiske utgiftsbehov ligge under nivået i 2005.
5. Unio krever at regjeringen foreslår konkrete tiltak som pålegger kommunene å øke lærertettheten. Innsatsen for videregående skole må trappes opp, av de frie midlene må fylkeskommunene få en markert sterkere relativ vekst både i 2008 og 2009.
6. Unio støtter regjeringens innsats for full barnehagedekning. Vi krever økt satsing på rekruttering av førskolelærere og økt fokus på kvalitet og kompetanse i barnehagene.
7. Unio avviser en omlegging av finansieringsansvaret for fysioterapitjenesten før det er samsvar mellom praksisomfang og avtalevolum for fysioterapeutene.
8. Unio er tilfreds med at kuttet i basisbevilgningen til de høyere utdanningsinstitusjonene i 2007 reverseres i revidert budsjett med en halvårsvirkning på 143 millioner kroner. Vi forventer at dette er signaler som følges videre opp i 2009-budsjettet.
9. Unio støtter regjeringens forslag om 70 millioner kroner til klimaforskning.
10. Unio er kritisk til at det ikke er satt av ekstra midler til drift i politidistriktene. Politibudsjettene for 2008 viser at midlene til drift er lavere enn i 2007 blant annet grunnet høye investeringer.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn