Print logo
Du er her Forside // Media // Nyhetsarkiv // 2008 // Juni

Prestisjeprosjektene skal prioriteres

Politidirektør Ingelin Killengreen mener politiet skal prioritere de store prosjektene, selv om det går ut over hverdagskriminaliteten. Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund, forstår ikke hvordan politiledelsen kan gå med på så mange prosjekter uten å komme med mer ressurser.
i
Prosjekter som Operasjon Hvit Snø, Operasjon Grenseløs og cannabissakene har vært svært vellykkede, men sliter ut politiet.
– Vi får ingen flere folk eller mer penger, så da må det gå ut over noe annet, sier Johannessen til P4. Han tror av erfaring at det går utover hverdagskriminaliteten som innbrudd i hus, skadeverk på biler og den type ting det er mest av, og som irriterer folk grenseløst at politiet ikke rydder opp i.

Killengreen forstår frustrasjonen over manglende ressurser, men mener det er opp til politimestrene å foreta en riktig balanse.
– Prosjektene er viktige, og det er prosjekter innenfor de høyest prioriterte kriminalitetsområdene, sier politidirektøren til P4.

Arne Johannessen er ikke i tvil om at disse prosjektene har vært suksessfulle og at det er god motivasjon for politifolkene. Men han får til stadighet tilbakemeldinger og klager fra medlemmer som er fortvilte.
– De samme folkene opplever hverdagskriminaliteten rundt seg hele tiden, men må si til folk de møter at de ikke kan gjøre noe med det, sier forbundslederen til P4.

emneord (tags):


ressurs
Del på:

Tips en venn